Profil firmy

Historia

Firma zlokalizowana w Brzezince jest spadkobierczynią Spółki Akcyjnej: Zjednoczone Fabryki Maszyn i Samochodów „Oświęcim”, która wytwarzała popularne w przedwojennej Polsce samochody „Oświęcim- Praga”. Produkowano samochody ciężarowe jak i osobowe wśród których można wyróżnić: modele Piccolo, Alfa, Mignon oraz Grand. Samochody reklamowali sławni klienci firmy, między innymi Jan Kiepura i Wojciech Kossak, który na jesień 1933 roku w liście do swojej żony mówi:

 

„…sprzedałem Cadillaca i kupiłem na warunkach wprost śmiesznych śliczną „Oświęcim- Pragę”, ośmiocylindrową, nowiusieńką, ze wszystkimi szykanami.”

 

Okres powojenny to nowe wyzwania. Intensywnie rozwijające się górnictwo dało impuls do budowy polskiego przemysłu maszyn górniczych. Wtedy też powstała Fabryka Części Zamiennych Maszyn Górniczych OMAG, jako producent najpierw części zamiennych, a w późniejszych latach wytwórca urządzeń dźwignicowych i wiertnic małośrednicowych. Transformacja gospodarki oraz sytuacja w górnictwie w latach 90. spowodowała, że w roku 1993 Firma przyjęła obecną formę i nazwę. Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG w swojej strategii nakreśliła potrzebę otwarcia się na nowe rynki. Dzisiaj oprócz produktów dla górnictwa, w produkcji których Firma ciągle utrzymuje czołową pozycję, w OMAG-u produkuje się również części na potrzeby rynku samochodowego, budowlanego, kolejowego, energetycznego.

Zakres działalności

Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG jest firmą produkującą m. in. maszyny i urządzenia na potrzeby przemysłu wydobywczego oraz części na potrzeby rynku motoryzacyjnego.

 

Firma świadczy również usługi w zakresie obróbki skrawaniem, obróbki cieplno-chemicznej, spawania oraz malowania mokrego.

Kierunki eksportu

Certyfikaty

Nagrody, wyróznienia oraz certyfikaty, to nieodłączna część naszego przedsięborstwa, kóre dba o najwyższe standardy.

 

Systematyczna kontrola jakości produktów prowadzona jest w oparciu o przyjęte procedury kontroli i badań. Procesy produkcyjne podlegają stałemu nadzorowaniu na zgodność z wymogami wdrożonego Systemu Zarządzania Jakością i Środowiskiem.

 

Ze względu na charakter prowadzonej działalności, Zarząd podjął decyzję o nie komunikowaniu na zewnątrz informacji o znaczących aspektach środowiskowych.

Celem Fabryki Maszyn i Urządzeń „OMAG” Sp. z o. o. jest zaspokajanie potrzeb swoich Klientów poprzez budowanie z nimi trwałych relacji, oferowanie produktów najwyższej jakości, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, proekologicznej produkcji oraz zachowaniu bezpieczeństwa.

Katalog firmowy

Doświadczenie

Doświadczenie, kompetencje załogi i nowoczesne wyposażenie warsztatowe sprawiają, że nasze możliwości z każdym rokiem są coraz większe. Współpraca z naszymi Klientami oraz polskimi ośrodkami naukowo- badawczymi sprawia, że oferta naszych wyrobów stale się poszerza. Systematycznie wzrasta eksport. Pilnie przestrzegamy zasady atrakcyjności oraz konkurencyjności naszych wyrobów i usług.

Inwestycje

W ostatnich latach dokonaliśmy szeregu inwestycji. Podstawowym celem polityki inwestycyjnej jest podnoszenie zdolności produkcyjnych oraz modernizacja parku maszynowego. Równocześnie duża część środków przeznaczana jest na działania badawczo-rozwojowe.

 

Dotacje

Tytuł projektu: „Wielozadaniowa, bezzałogowa platforma terenowa”.
Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027,
Priorytet 1. Fundusze europejskie dla badań i rozwoju oraz przedsiębiorczości.
Działanie 1.1 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw, typ projektu B. Projekty kompleksowe obejmujące prace B+R z wdrożeniem.

Działania realizowane w ramach projektu:

Celem Fabryki Maszyn i Urządzeń „OMAG” Sp z o.o. jest opracowanie i wdrożenie do produkcji własnej innowacji produktowej w postaci wielozadaniowej, bezzałogowej platformy terenowej (UGV) przystosowanej do pracy w różnych warunkach terenowych.

W ramach projektu realizowane będą dwa główne zadania:

  1. Opracowanie założeń do budowy prototypowej platformy oraz wytycznych do montażu wielozadaniowej, bezzałogowej platformy terenowej.
  2. Opracowanie składu lakierów o zdefiniowanej kolorystyce do pokrywania powierzchni wykonanych z EPP wraz z wytycznymi technologicznymi co do sposobu nanoszenia lakierów na materiał EPP.

W wyniku realizacji projektu zostanie złożony wniosek patentowy dotyczący rozwiązania półautonomicznej platformy kołowej, dostosowanej do różnych warunków terenowych i aplikacji, umożliwiających dodawanie wybranych podzespołów.

W celu realizacji założonych zadań w projekcie zostanie zakupione dodatkowe wyposażenie parku maszynowego
w postaci wielozadaniowej obrabiarki CNC, współrzędnościowej maszyny pomiarowej, drukarki 3D oraz mobilnego żurawia.

Grupy docelowe:

W wyniku realizacji projektu Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG sp. z o.o. zamierza zaoferować nowy produkt w postaci wielozadaniowej, bezzałogowej platformy terenowej (UVG) do wszelkich zastosowań terenowych. Grupą docelową dla opracowanej w ramach przedmiotowego projektu platformy będą Instytucje Państwowe,  Służby Ratunkowe, Instytucje Wojskowe oraz wielohektarowe gospodarstwa rolne.

Zasadniczym celem projektu jest wprowadzenie do działalności własnej nowego, wcześniej nieprodukowanego produktu, tj. innowacyjnego rozwiązania bezzałogowej, wielozadaniowej platformy terenowej dostosowanej do różnych warunków terenowych z opcją alternatywnych ogniw paliwowych.

Beneficjent – Fabryka Maszyn i Urządzeń „OMAG” Sp. z o. o.
Wartość Projektu – 17 879 307,14 zł
Wkład Funduszy Europejskich – 7 991 716, 77zł
#FunduszeUE

Fabryka Maszyn i Urządzeń „OMAG” Sp. z o.o. otrzymała dotację na projekt „Inwestycja w bazę produkcyjną przedsiębiorstwa w celu wprowadzenia innowacji biznesowej” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 8. Fundusze europejskie dla sprawiedliwej transformacji Małopolski Zachodniej, Działanie 8.7. Rozwój firm wspierających sprawiedliwą transformację.

Projekt realizujemy, aby rozwinąć bazę produkcyjną przedsiębiorstwa, poprzez zakup zrobotyzowanych maszyn i urządzeń.

Z projektu korzystać będą pracownicy objęci szkoleniem z zakresu spawalnictwa i robotyzacji oraz pracownicy, którzy zajmują się gospodarką odpadami oraz zarządzają produkcją.

Celem projektu jest realizacja przedsięwzięcia polegająca na rozwijaniu bazy produkcyjnej przedsiębiorstwa poprzez zakup i montaż nowoczesnej linii technologicznej ze zrobotyzowanym stanowiskiem spawalniczym, wzrost zatrudnienia oraz inwestycja w wiedzę poprzez zakup szkoleń dla pracowników.

Efektem projektu będzie wzrost wydajności produkcji, zwiększenie konkurencyjności firmy oraz zwiększenie atrakcyjności firmy dla młodszych pracowników.

Beneficjent – Fabryka Maszyn i Urządzeń „OMAG” Sp. z o. o.
Wartość Projektu – 6 211 208,85 zł
Wkład Funduszy Europejskich – 3 086 319,91 zł

#FunduszeUE

„Dotacja na kapitał obrotowy dla Fabryki Maszyn i Urządzeń „OMAG” Sp. z o. o. w ramach działania 3.4. Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Cel projektu – zapewnienie płynności finansowej oraz wsparcia bieżącej działalności w związku z trudnościami finansowymi, które wystąpiły u przedsiębiorcy wskutek epidemii COVID-19.

Planowane efekty – poprawa i stabilizacja płynności finansowej

Beneficjent – Fabryka Maszyn i Urządzeń „OMAG” Sp. z o. o.

Wartość Projektu – 341.577,84 zł

Wkład Funduszy Europejskich – 341.577,84 zł

Zapytanie ofertowe nr 1 na opracowanie komputerowe uniwersalnej platformy wraz z opracowaniem wytycznych do budowy uwzględniających wyszczególnione moduły w ramach projektu o roboczym tytule „Opracowanie i wdrożenie uniwersalnej półautonomicznej platformy zasilanej elektrycznie” w ramach działania Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, Priorytet 1 – „Wsparcie dla przedsiębiorców”, Ścieżka SMART. Numer naboru: FENG.01.01-IP.02-002/23

Termin składania ofert: 23.06.2023 godzina 23:59

Szczegółowe informacje dotyczące zapytania ofertowego dostępne są na stronie
https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl  oraz w załącznikach do pobrania:

Zapytanie ofertowe nr 1 z dnia 16.06.2023.pdf
Załącznik nr 1 – Formularz ofertowy 2023-06-16.docx
Załącznik nr 2 – Oświadczenie wykonawcy dot. warunków udziału w postępowaniu.docx
Załącznik nr 3 – Oświadczenie wykonawcy dot. braku powiązań z zamawiającym.docx
Zapytanie ofertowe nr 1 – aktualizacja 2023-06-23.pdf
Zawiadomienie o poprawieniu oczywistej omyłki pisarskiej oraz przesunięciu terminu.pdf
Unieważnienie zapytania ofertowego nr 1.pdf

Zapytanie ofertowe nr 2 na opracowanie i zbadanie granulatu zawierającego recyklat oraz wyrobów lakierowych do malowania elementów z PP  w ramach projektu o roboczym tytule „Opracowanie i wdrożenie uniwersalnej półautonomicznej platformy zasilanej elektrycznie” w ramach działania Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, Priorytet 1 – „Wsparcie dla przedsiębiorców”, Ścieżka SMART. Numer naboru: FENG.01.01-IP.02-002/23

Termin składania ofert: 26.06.2023 godzina 23:59

Szczegółowe informacje dotyczące zapytania ofertowego dostępne są na stronie
https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl  oraz w załącznikach do pobrania:

Zapytanie ofertowe nr 2.pdf
Załącznik nr 1 – Formularz ofertowy.docx
Załącznik nr 2 – Oświadczenie wykonawcy dot. warunków udziału w postępowaniu.docx
Załącznik nr 3 – Oświadczenie wykonawcy dot. braku powiązań z zamawiającym.docx
Unieważnienie zapytania ofertowego nr 2.pdf

Dotacje